25 lis Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Pieniądze, zakupy i sklepy to kwestie, które bezsprzecznie ze sobą łączą się i chyba nikt temu nie będzie w stanie zaprzeczyć.Jedno warunkuje drugie, jedno nie może istnieć bez drugiego. Od czego w takim razie najlepiej zacząć rozważanie? W zasadzie nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ w końcu i tak dojdziemy do stwierdzenia, które mamy na początku niniejszego artykułu. Ale, że jednak od czegoś musimy zacząć nasze rozważania, niech to będą pieniądze. Otóż, ten wynalazek zawdzięczamy Fenicjanom. I pomyśleć, że gdyby nie oni, nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej… Nie ma co jednak gdybać, bo tego i tak się przecież nie dowiemy. Wróćmy jednak do meritum, żeby już niepotrzebnie nie przedłużać. Otóż, pieniądze to coś, co dobrze jest mieć i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Oczywiście, że każdy chce mieć ich więcej niż mniej, ale ważne, by posiadać tyle, żeby zyskać poczucie bezpieczeństwa i by starczało od pierwszego do pierwszego. Niestety, nasze społeczeństwo nie należy do najbogatszych w Europie i dlatego też gros osób wyjeżdża w poszukiwaniu lepszego bytu zagranicę. Wprawdzie nasi politycy obiecują nam świetlaną przyszłość, ale żaden z nich nie jest w stanie podać jakiś wiążących terminów, kiedy nasza stopa życiowa ulegnie radykalnej poprawie. No cóż, zawsze pozostaje mieć nadzieję, wszak ta przecież umiera ostatnia… Zbyt małe pieniądze powodują, że człowiek nie może żyć spokojnie, bo non stop myśli o tym, że na coś mu zabraknie. Z kolei za dużo pieniędzy może człowieka zepsuć. Istota ludzka ma to do siebie, że szybko przyzwyczaja się do luksusów i zaczyna postrzegać świat oraz ludzi przez pryzmat środków materialnych. A to już jest bardzo zły objaw, kiedy wszystko przesłania nam kasa. Warto o tym pamiętać.

Teraz przejdźmy do kwestii: zakupy i sklepy. Wprawdzie w obecnej dobie z funkcjonowaniem sklepów jest problem, bo galerie handlowe będą przez jakiś czas jeszcze zamknięte, ale niebawem znów będziemy mogli kupować do woli. Ale trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że część z nas zakupy z powodzeniem uskutecznia w sieci. Internet przyszedł nam z pomocą w tym względzie i prawdę mówiąc, przekonał tych nieprzekonanych do kupowania online. Praktycznie rzecz biorąc, wszytko można już kupić w takim trybie. Od jakiś drobnych artykułów począwszy, na poważnych, wielkogabarytowych skończywszy. To ewidentnie znak czasów, w jakich żyjemy. I jak tu nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że istnieją trzy główne determinanty, które wpływają na życie człowieka: rasa, środowisko i moment dziejowy. Nasze czasy wydają się tego dowodzić jak żadne inne.

Tak więc zakupy dzisiaj to nie problem. Zresztą, możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że ludzie lubią odwiedzać sklepy w poszukiwaniu różnych rzeczy, a niektórzy wręcz uwielbiają spędzać czas na zakupach. Kiedyś kupowaliśmy mniej, bo było po prostu mniej sklepów, ale też chyba nie byliśmy takimi konsumpcjonistami.