8 mar Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

W jaki sposób zdobyć doświadczenie zawodowe? W jaki sposób przeanalizować drogę zawodową, żeby czuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Między innymi na te pytania muszą sobie odpowiedzieć wszystkie osoby, które na drodze zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Oczywiście, edukacja zawodowa w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok jest o wiele efektywniejsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie świetnie czują się w Internecie i to właśnie stąd otrzymują cenną wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób zaplanować własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednak zleceniodawcy kładą nacisk na jeszcze pewną sprawę, a mianowicie na uzyskane dotychczas doświadczenie zawodowe. Błędem osób ubiegających się o pracę jest często brak planu. W czasie trwania szkoły poszukują oni prac tymczasowych, które w żaden sposób nie będą związane z profilem działalności, który chcieliby realizować w okresie przyszłym. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to strata czasu. Osoba, która ma zamiar zatrudnić się w marketingu powinna już na etapie nauczania szkolnego zdobywać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie poszukiwać zatrudnienia w popularnych restauracjach szybkiej obsługi, (co z kolei może okazać się świetnym rozwiązaniem dla przyszłych kucharzy. Na tym etapie następuje wątpliwość – w jaki sposób zyskiwać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się optymalnym środkiem zaradczym? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się konkretna osoba. Ci, którzy nie posiadają jeszcze jakiegokolwiek doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się odczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zyskiwane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Następnym etapem jest praktyka zawodowa. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najpewniej jest stawić się do instytucji, z którą wiąże się jakieś nadzieje dotyczące zatrudnienia w przyszłości, może się bowiem zdarzyć, że bez zarzutu realizując swoje obowiązki, zostanie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie trudnym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakieś doświadczenie mogą starać się o wynagradzany staż.

Zatrudnienie – na etat czy swoja aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane w czasie praktyk lub stażu przyniesie korzyści nie tylko w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale również w przypadku kiedy planuje się poprowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom zaznajamia się przede wszystkim ze specyfiką danego rynku. Można również zobaczyć doskonale działające mechanizmy, które następnie zaaplikuje się na swoje pole branżowe. Jednakże pamiętać należy o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które mają interesujący koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz większa i nie tak łatwo zachować stabilność pieniężną. Zanim zainicjuje się własną firmę warto trochę popracować na obcy rachunek, aby zdobyć cenne doświadczenie.