8 mar Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele pomyłek. Jest to rezultat przede wszystkim z braku doświadczenia. Jednym z podstawowych błędów pod tym względem jest to, że najczęściej pierwsza praca ma przynieść w miarę duży pieniądz, który będzie dodatkiem do oszczędności. Młodzi ludzie wybierają wyłącznie tymczasowe korzyści, nie wyobrażając sobie przy tym swojej ścieżki rozwoju w zawodzie. Co zrobić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego wynikać korzyści?

Doradztwo w zawodzie – zatrudnienie na początek

Konsultant zawodowy musi być zatrudniony w każdej szkole średniej, aby móc uprościć młodym ludziom obmyślenie kariery. Niestety, w rzeczywistości jest to mrzonka. Nierzadko brak wyraźnie określonych planów zawodowych zostaje zakończona wytypowaniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się znaleźć satysfakcjonującego zatrudnienia albo też bardzo szybko pojawia się wypalenie w zawodzie. Aby tego uniknąć warto jak najwcześniej odwiedzić konsultanta zawodowego. U takowego fachowca można wypełnić specjalistyczne testy, stanowiących podstawę, dzięki której zostaną doprecyzowane predyspozycje zawodowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku samotników. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która zazwyczaj jest odcięta, w roli sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba poprawnie wykonywać przydzielone jej zadania, ale mało prawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i zaszła na sam szczyt kariery zawodowej.

Korzyści z konsultacji ze fachowcem

Korzystając z poradnictwa zawodowego można liczyć na pewne benefity. Przede wszystkim powiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca będzie zadowalająca. Według przeprowadzonych badań, zadowolenie z przydzielonych obowiązków przenosi się bezpośrednio na całościowy stan przyjemności z życia. Następnym plusem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio rozplanowana. Jest to ważne w szczególności dla młodych ludzi, które poszukują pierwszej pracy. Dobrze zwrócić uwagę, by każda praca, oprócz środków finansowych przynosiła również plusy w postaci zdobywanego doświadczenia. Poprzez takie podejście można będzie ciągle się rozwijać i piąć na kolejne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W szkole średniej dorabia, roznosząc czasopisma. Studia mijają na łączeniu kształcenia się z dorabianiem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia zawodowego. Jednak nie stanie się ono użyteczne w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się prawdopodobnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. O wiele lepiej taka osoba by zrobiła, jeśli jeszcze podczas trwania studiów uczęszczałaby na praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej organizacji prywatnych i publicznych agencji włącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, które są świetną okazją do zyskania wartościowego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niezmiernie przydatne podczas poszukiwania pracy w przyszłości. Należy pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.