8 mar Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Rozmowa rekrutacyjna to zawsze jest nie mały stres. Najczęściej stres ten będzie motywujący, mimo wszystko niekiedy może wydarzyć się tak, że poprzez zbytnie zdenerwowanie pretendent nie zaprezentuje się w bardzo dobrym świetle, jakby pragnął. Największe nerwy przeżywają osoby, które o zatrudnienie starają się pierwszorazowo i nie posiadają dotąd w tym względzie jakiegokolwiek doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną można przeczytać krótki poradnik, żeby wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym zleceniodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Chcąc zapoznać się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się w czasie jej trwania zachowywać, należałoby przejrzeć specjalistyczne portale internetowe. Jest to ogromne źródło wiedzy, w którym można znaleźć wiele artykułów pisanych przez osoby, dla których selekcja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można także odwiedzić uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko organizują dla własnych osób studiujących specjalne kursy dokształcające równocześnie z dziedziny tworzenia CV oraz listów motywacyjnych, jak również z toku rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej się człowiek przygotuje do tego zdarzenia, tym większe okaże się ewentualność powodzenia.

Co trzeba wiedzieć na start?

Poszukując zatrudnienia, w pierwszej kolejności trzeba świetnie być świadomym tego, co chce się wykonywać. Chodzenie na rozmowy rekrutacyjne na chybił trafił, to tylko strata czasu – można by go przeznaczyć na dokształcenie się. Następnym krokiem jest stworzenie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się powody, dla których ubiega się właśnie na to konkretne stanowisko. Po pierwszym pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy rekrutacyjne.

Rekrutacja – podstawowe niezbędności

Dwie główne sprawy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to odpowiedni strój oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był zadbany i szykowny. Warto poznać specyfikę konkretnej firmy. Jeżeli pretendent aplikuje na stanowisko w banku, to dobrym rozwiązaniem będzie garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Ubiór powinien być schludny i nie zmięty, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na prawdopodobnym zleceniodawcy. Jednakowo istotna jest punktualność. Zawsze należy przybywać niewiele minut przed wskazaną godziną. Przesadność w tym względzie nie jest akceptowalna. Przychodzenie na spotkanie pół godziny wcześniej nie spowoduje dobrego wrażenia, a tylko można stwarzać problem, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

W pierwszej kolejności trzeba się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia świetnego wrażenia. Wszelkie potrzebne świadectwa powinny być zgromadzone w teczce, tak aby się nie zniszczyły. Przydatne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, jak długo istnieje na rynku, jakich ma najpoważniejszych kontrahentów oraz jakie są jej główne atuty. Trzeba podejść do aplikacji z uśmiechem – optymistycznie nastawione osoby są znacznie lepiej odbierane niż wieczni czarnowidze, którym nic w życiu nie przynosi przyjemności.