Obecnie coraz rzadziej płacimy za zakupy gotówką. Większość ludzi otrzymuje swoje wynagrodzenia na konto i nie wypłaca pieniędzy w bankomacie, których z resztą jest coraz mniej. Na całym świcie odchodzi się od operowania pieniędzmi w formie papierowej. Jest to trend, który panuje już od wielu lat, a obecny czas pandemii dodatkowo temu sprzyja. Płatności zbliżeniowe są bardziej higieniczne niż gotówkowe, bo na pieniądzach można znaleźć mnóstwo najróżniejszych zarazków. Pomijając aspekt zdrowotny, płacenie kartą jest po prostu wygodne.

Nie trzeba szukać wyliczonej kwoty, ani czekać aż kasjerka w sklepie wyda resztę. Płacić zbliżeniowo można już nie tylko kartą, ale również telefonem. Smartfon musi być jedynie wyposażony w odpowiednią funkcję. W ostatnim czasie zwiększono limit transakcji bez podawania kodu PIN, z 50 na 100 złotych, co jeszcze bardziej ułatwia płacenie za zakupy. Trzeba też podkreślić, że taka forma płatności jest bezpieczna, bo banki przykładają wiele starań do tego. Kolejnym dużym ułatwieniem dla klientów jest blik. Dziś już każdy polski bank daje możliwość korzystania z blika. Ale co to właściwie jest? Blik to nic innego jak kod złożony z sześciu cyfr, który generujemy w aplikacji naszego banku. Za jego pomocą możemy zapłacić w sklepie, ale przede wszystkim ułatwia przelewy przez internet. Już nie trzeba podawać wielu danych odbiorcy, w tym długiego numeru konta, wystarczy zapłacić za pomocą kodu, ale to nie wszystko. Wyobraźmy sobie, że nie mamy przy sobie ani karty ani gotówki, ale mamy telefon i bankomat. Żeby wypłacić pieniądze, możemy zadzwonić do kogoś bliskiego, on wygeneruje blika, my go podamy przy wypłacaniu i już mamy gotówkę. Na koniec jeszcze nasz znajomy musi potwierdzić tę operację, ale całość zajmuje mniej niż kilka minut. Wszystko szybko i sprawnie, a przede wszystkim wygodnie. Swoje zalety ma też karta kredytowa, bo możemy z niej korzystać nawet jeśli aktualnie nie mamy pieniędzy. Żeby otrzymać taką kartę musimy mieć konto w banku i wypełnić wniosek. Po podaniu wszystkich danych osobowych, bank sprawdzi zdolność kredytową i jeśli spełnimy odpowiednie warunki, przyzna kartę na określoną kwotę. Korzystanie z niej jest bardzo proste, jak z karty do bankomatu.

Nie wolno jedynie zapominać o tym, żeby pilnować terminu spłaty, który najczęściej wynosi od 30 do 60 dni. Spłata zobowiązania w tym czasie gwarantuje, że nie poniesie się dodatkowych kosztów w postaci prowizji. Można posiadać więcej niż jeną kartę kredytową, a dla części klientów przeznaczone są karty srebrne lub złote. Podsumowując temat: płatności zbliżeniowe, blik czy karty kredytowe bardzo ułatwiają zakupy czy przelewy. Dziś już niemal każdy sklep, stacja benzynowa czy restauracja jest wyposażona w terminal płatniczy. Nawet u dentysty zapłacimy za leczenie bezgotówkowo. Powoli i skutecznie odchodzi się od operowania pieniędzmi w formie papierowej. Luzie noszą przy sobie coraz mniej gotówki i przewiduje się, że w ciągu kilku najbliższych lat, całkiem zniknie ona z obiegu.